PŚ Rasnov: Stoch, Kubacki, Żyła w “10”.
PŚ Rasnov: Stoch, Kubacki, Żyła w “10”.

Karl Geiger pozostaje królem normalnych skoczni w tym sezonie. Niemiec wygrał premierowe zawody Pucharu Świata w Rasnovie. Polacy skakali równo, solidnie, ale nie na podium. Kamil Stoch był szósty, a w “10” znaleźli się jeszcze Dawid Kubacki i Piotr Żyła. W sobotę kolejne zawody w Rumunii. Transmisja w TVP1, TVP SPORT, TVPSPORT.PL oraz aplikacji.

Rasnov przywitał się z Pucharem Świata emocjonującą rywalizacją. Niewielkie różnice po pierwszej serii zapowiadały wyrównaną walkę w drugiej. A niewielkie straty Polaków dawały szanse na awans – w przypadku Dawida Kubackiego nawet na podium. Tak się jednak nie stało, bo pierwsze trzy pozycje przypadły trzem najlepszym zawodnikom na półmetku. Zmian nie było: wygrał prowadzący Karl Geiger, drugie miejsce zachował jego reprezentacyjny kolega Stephan Leyhe, a na najniższym stopniu podium stanął lider Pucharu Świata Stefan Kraft.

Najlepiej z naszych reprezentantów spisał się Kamil Stoch. Żal, że w pierwszej serii po 98-metrowej próbie – podobnie jak w piątkowych kwalifikacjach – nie ustrzegł się problemów z lądowaniem. Sędziowie skoczka z Zębu potraktowali jednak łagodnie i na półmetku zajmował ósme miejsce. W finale lądowanie było już dobre, ale odległość nieco słabsza. Polak wylądował na 95. metrze. Na podium to nie wystarczyło, ale to wyprzedzeniu dwóch rywali jak najbardziej.

Wśród tych, których minął Stoch, znalazł się niestety Kubacki. Choć w finale Polacy skakali jak po sznurku – wszyscy po 95 metrów, efekt nie zawsze był ten sam. Piąty na półmetku Kubacki spadł na ósmą pozycję. Z kolei taki rezultat pozwolił Piotrowi Żyle wskoczyć do Top 10. Popularny Pieter zakończył zawody tuż za skoczkiem z Szaflar.

Już na początku drugiej serii doszło do niecodziennej sytuacji. Po pięciu skokach, w tym bardzo dobrym Zniszczoła, z powodu opadów śniegu jury zarządziło przerwę, a następnie restart finałowej rundy. Polak powtarzał swój skok, spisał się nieco gorzej niż pół godziny wcześniej, ale dwie próby na odległość 90 metrów wystarczyły do zdobycia punktów za 24. pozycję. Nieco wyżej uplasował się Jakub Wolny (20.). Jedynym z Polaków, który nie przebrnął pierwszej serii, był Klemens Murańka (40.).

Sobota (22 lutego)
Konkurs indywidualny 12:00 TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacja TVP Sport oraz 12:45 TVP1
Komentarz: Przemysław Babiarz, Stanisław Snopek
Reporterzy: Filip Czyszanowski, Marcin Rams
Prowadzący studio: Maciej Jabłoński
Goście: Mateusz Leleń, Piotr Majchrzak, Apoloniusz Tajner

Źródło: Sport.tvp.pl/Antoni Cichy

Temp. 8℃
Wiatr 5,36km/h
całkowite zachmurzenie
Wisła