Maciej Kot już nie musi walczyć w powietrzu
Maciej Kot już nie musi walczyć w powietrzu

Poprzedni sezon był dla niego zupełnie nieudany. Zamiast walczyć o kolejne wygrane w zawodach Pucharu Świata, Maciej Kot musiał mocno starać się, by w ogóle występować w konkursach. Sukcesem był awans do drugiej serii i zdobycie punktów. Nowy trener reprezentacji i nowy sezon dają ambitnemu skoczkowi nadzieję na wyjście z kryzysu.

Już piątkowe kwalifikacje w Wiśle pokazały, że Kot jest w lepszej dyspozycji. Zajął w nich 26. pozycję, bez problemu uzyskując prawo startu w niedzielnym konkursie. Doświadczony zawodnik przede wszystkim nie ma już takich kłopotów w powietrzu.

– Cały czas pracuję, ale ten lot wygląda dużo lepiej, niż w zeszłym roku. Nie mam w tej chwili takich problemów, że muszę walczyć w powietrzu. Myślę wręcz, że ten lot jest teraz – w jakimś stopniu – moim atutem. Nawet jeśli nie wyjdzie coś na progu i odbicie nie jest idealne, to jestem w stanie popracować po wyjściu w powietrze i odlecieć – mówi Maciej Kot.

Zawodnik podkreśla, że przeciągający się kryzys i nieudany okres w karierze nie zniechęciły go do skoków, a ostatnie miesiące pozwoliły zyskać dobre nastawienie.

– Czuję się pewnie, na treningach przez cały czas prezentowałem dobrą, równą formę – ocenia zdradzając jednocześnie, że pierwszych skoków w Wiśle nie traktował jako ostatniej okazji do testów sprzętu.

– Niewielu z nas robiło to tutaj. Czasami dni, które były przeznaczone na sprawdzenie nart, kombinezonów czy innych elementów, wypadają ze względu na złą pogodę. Nie da się wtedy skakać, nie ma też możliwości obiektywnej oceny sprzętu. Lecz staramy się ograniczyć testy podczas tych oficjalnych treningów i zawodów. Co do różnych kombinezonów, jakich używa się jednego dnia, to wiadomo, że są lepsze i gorsze. Tych najlepszych używamy tylko w zawodach – przypomina Kot.

Mimo niezłych prób w Wiśle, jak i podczas przedsezonowych przygotowań, Kot nie znalazł się w składzie na sobotni konkurs drużynowy. W polskiej ekipie wystąpią Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

– Ja jestem w dobrej dyspozycji, ale jest jeszcze kilku zawodników skaczących równie dobrze jak ja. Szanuję każdą decyzję trenera. Jest jeszcze sporo konkursów drużynowych przed nami ­– komentuje Kot.

Temp. -4℃
Wiatr 4,6km/h
całkowite zachmurzenie
Ruka
Temp. -8℃
Wiatr 1,71km/h
bezchmurnie
Nizhny Tagil
Temp. -4℃
Wiatr 0,5km/h
bezchmurnie
Planica