Zjawiskowy Kubacki, ale za nim już tak cukierkowo nie jest
Zjawiskowy Kubacki, ale za nim już tak cukierkowo nie jest

Czasem fajnie przyglądać się pewnym zjawiskom z dystansu. Na przykład takiemu, jak wyczyny Dawida Kubackiego. Gdyby w Engelbergu ktoś spytał go triumf w Turnieju Czterech Skoczni albo o bicie rekordów Adama Małysza czy Kamila Stocha, to pewnie zostałby uznany za wariata.

A jednak minęło ledwie kilka dni i Dawid zaczął pisać historię. Jedną z najpiękniejszych w skokach narciarskich w ostatnich latach. Za nim długie sezony czekania na sukcesy, odbierania lekcji pokory i, może przede wszystkim, wiary w to, że warto być cierpliwym i nie schodzić z raz obranej drogi. Musiało minąć osiem lat od debiutu w Pucharze Świata, żeby doleciał na podium. Po trzech kolejnych jest mistrzem świata, zwycięzcą Turnieju Czterech Skoczni i skoczkiem z ośmioma kolejnymi konkursami, które skończył na podium.

Osiągnął formę życia tuż przed trzydziestymi urodzinami, czyli w wieku, w jakim dekadę temu większość skoczków miała już zaplanowany koniec kariery. Kubacki kończyć ze skokami raczej nie zamierza (przynajmniej nic o tym nie słyszałem) – wręcz przeciwnie – wygląda na kogoś, kto cały czas się rozkręca.

Jest w tym wszystkim coś niezwykłego. Pamiętam, gdy karierę kończył Adam. Większość ludzi skoków powtarzała wtedy, że ktoś tak utytułowany już się nie znajdzie, że polskie skoki czekają poważne problemy. Kamil pewnie tego nie słyszał, bo napisał swoją historię, co najmniej równie piękną. I gdy zaczęliśmy się martwić, że nasze asy są już w słusznym wieku, wyskoczył Dawid. Chwilo, trwaj! Tym bardziej że do podium dolecą też jeszcze Kamil i Piotr Żyła. Jakoś jestem o to spokojny.

Żeby nie było tak cukierkowo, warto pamiętać, że dalej tak dobrze nie jest. Kadra podzieliła się właściwie na część „A+” oraz „A–” i wydaje się, że różnica cały czas się pogłębia. Podejrzewam, że Michal Doležal widzi to znacznie wyraźniej ode mnie. Pytanie, czy da się możliwie szybko i w trakcie trwającego sezonu poprawić sytuację. A jeśli tak, to jak?

Kamil WOLNICKI/Przegląd Sportowy

Temp. -4℃
Wiatr 4,1km/h
całkowite zachmurzenie
Ruka
Temp. -7℃
Wiatr 1,93km/h
bezchmurnie
Nizhny Tagil
Temp. -2℃
Wiatr 0,5km/h
pochmurno z przejaśnieniami
Planica