Sezon dla pogodynek. Przynajmniej na razie
Sezon dla pogodynek. Przynajmniej na razie

Teksty mają się klikać, więc chwilę myślałem nad początkiem bloga, ale co tu właściwie ciekawego powiedzieć po trzecim weekendzie Pucharu Świata? Że wieje? To właściwie robota dla pogodynek… No ale wieje. Trzy weekendy Pucharu Świata za nami i niby kilka wniosków można wyciągnąć, ale podkreślam „kilka”, a poza tym wcale nie byłbym ich taki pewny. Mocni są Norwegowie i Austriacy, wraca Peter Prevc, niewyraźnie za to wyglądają Niemcy i Polacy

A, no i z tymi czujnikami kolejny raz coś nie bardzo, bo trudno sensownymi argumentami obronić dodatnie punkty za niekorzystny wiatr dla Ryoyu Kobayashiego w Niżnym Tagile, kiedy Japończyk w końcówce właściwie odlatywał od zeskoku.

Tak całkiem serio to oczywiście niedzielna wygrana Stefana Krafta w Rosji nie podlegała dyskusji, choć poza tym widzieliśmy raczej loterię. I w sumie nie ma w tym nic dziwnego, bo jeśli spojrzeć na historię, to takie początki sezonów nie są niczym szczególnie zaskakującym. A jednak słyszę z wielu źródeł głośniejsze opowieści o tym, że podmuchy są coraz mocniejsze i mniej przewidywalne, co z kolei można wiązać z ociepleniem klimatu. Nie chcę tu wchodzić w dyskusję na temat problemów naszej planety, ale fakt jest taki, że na razie oglądamy zawody podczas których wieje i skoczków, którzy ruszają z coraz niższych belek startowych, co z kolei przekłada się na niższe prędkości na progu. A to, wiadomo, ryzyko, że przy gorszych warunkach nie ma szans na normalny skok. Mamy przeliczniki, o których wspomniałem, ale przy trudniejszych warunkach – postaram się ująć to delikatnie – nie są wolne od wad.

Wszystko wskazuje na to, że kolejny weekend, tym razem w Klingenthal, znowu może być trudny. Dla skoczków i kibiców. Inna sprawa, że na Vogtland Arena i Polacy dobrze losowali w loterii, co pewnie potwierdzi Krzysztof Biegun. Nie mam pojęcia, jak będzie teraz, ale coś tak czuję, że z głębszymi wnioskami i rozmowami o skokach, a nie skokach i pogodzie, poczekamy do Engelbergu.

Kamil Wolnicki „Przegląd Sportowy”

Temp. -4℃
Wiatr 4,6km/h
całkowite zachmurzenie
Ruka
Temp. -8℃
Wiatr 1,71km/h
bezchmurnie
Nizhny Tagil
Temp. -4℃
Wiatr 0,5km/h
bezchmurnie
Planica